Článek opavského deníku

Přes dva tisíce diváků sledovalo závody traktoristů
Zdroj:

 Závodníci se dělili do dvou kategorií podle toho, jestli dorazili se strojem s jednou nebo dvěma poháněnými nápravami. Celkově o vítězství bojovalo sedmatřicet účastníků.

Závodníci se svými stroji zdolávali nejen členitou trať, ale i jiné nástrahy jako například vodní příkop. Podle organizátorů to byla divácky vůbec nejoblíbenější disciplína. Vodní příkop pak museli překonat i pěšky, čímž se ze soutěže o nejrychlejší stroj stal boj mezi jejich řidiči.

Po celý den se mohli diváci nejen bavit výkony závodníků, ale také zhlédnout ukázku vojenské techniky v podobě tanku nebo si zastřílet si z luku. Děti se vyřádily ve skákacím hradu a projely se na koni. Nakonec se organizátoři za pomoci sta diváků pokusili vlastními silami přetáhnout traktor.

„Děkujeme všem, kdo se na této akci přímo či nepřímo podíleli. Bez nich bychom ji nemohli uskutečnit," vyjádřil s povděkem hlavní organizátor Pavel Klapetek.

Lada Poštulková
Zdroj: http://opavsky.denik.cz/zpravy_region/vetrkovice-traktoriada24082015.html

Odkaz na celý článek

 
Článek na indes.cz

Jáma, kopec i bahno. Domácí traktory na Opavsku nic nezastavilo

 

Zlaté české ručičky. To muselo v sobotu napadnout každého návštěvníka Traktoriády ve Větřkovicích na Opavsku při pohledu na nejrůznější stroje domácí výroby. Malé traktůrky i těžkotonážní kolosy zvládaly nástrahy záludné bahnité trati.

Převodovka ze žigulíku, řízení z trabantu, zadní náprava z moskviče a spojka ze Škody 1203. Ale jede to. Přes každou překážku. „Říkáme mu Pleskač,“ zasmál se Pavel Klapetek, majitel malotraktoru a spoluorganizátor Traktoriády ve Větřkovicích na Opavsku.

V obci nedaleko Vítkova začali pořádat klání traktorů domácí výroby před sedmi roky a účast „závodních“ strojů se stále zvyšuje. „Začínali jsme na třinácti traktorech, nyní jich soutěží už takřka čtyřicet z celé republiky,“ řekl Klapetek. Také diváků přibývá, v sobotu se přišlo podívat 1 500 lidí, tedy dvojnásobek všeho větřkovického obyvatelstva.

Podmínka pro účast byla jednoduchá. Traktor musel být sestaven svépomocí, tedy v garáži, stodole nebo domácí dílně, stroj zakoupený od oficiálního výrobce by neprošel technickou přejímkou.

Malotraktory pak soutěžily například ve slalomu, trialu, tedy terénním okruhu, nebo v přejezdu vodního příkopu. A v soutěžním poli se neztratila ani jediná žena: Eva Burdová ze sousední Březové-Leskovce.

„Že je to sport jen pro chlapy? Ano, ale já jsem divoká baba,“ smála se 35letá žena, která traktor používá nejčastěji k dovozu sena a slámy pro koně.
Ale za volantem traktoru s motorem ze starého škodováckého Spartaku, který vytvořili bratranec s otcem, si počínala nadmíru zdatně. „Traktůrku říkám Frézička. Jízda je parádní, i když jsem měla v očích smrt. Pomohli fantastičtí diváci, bylo hezké, jak mi fandili.“

Jezdci netrpěli rivalitou. Právě naopak. Navzájem se povzbuzovali a divili se mnohým konstrukčním nápadům soupeřů. „Tvůrce domácího traktoru musí být muž mnoha profesí. Konstruktér, řemeslník, svářeč, soustružník, obráběč, zámečník, řidič... a mohl bych pokračovat,“ líčil další z organizátorů Pavel Kubesa.

Pořadatelský tým s názvem Tazi-Team se rekrutuje i z bývalých rodeokrosových jezdců. „Navíc ve Větřkovicích se kdysi jezdil svazarmovský autokros, soutěžilo v závodech do vrchu, takže to má tady hodně lidí v srdci,“ dodal Klapetek. „Baví to nás, baví lidi, není důvod končit. Tak zase příští rok,“ slíbil.

Autor:

Odkaz na článek na idnes.cz

 
27.8.2013 - Rekord: Traktoriádu sledovalo patnáct set lidí

denik traktoriada 2013

 
28.8.2012 - Větřkovská traktoriáda trhala rekordy (Deník)

denik traktoriada

 


Online traktorkáři

Právě přítomno: 20 hostů a žádný člen

Z fotogalerie

Anketa

Tak co, těšíte se po dvouleté pauze - dorazíte?

no kurňa, že jo - 82.8%
Možná jo - 10.3%
Nedorazím - 3.4%
Nechám tomu volný průběh - 3.4%

Celkový počet hlasů: 29
Hlasování je ukončené o: 27 srp 2022 - 00:00

Kontaktujte nás